iPleszew.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej
rotator reklamuj się w gazecie internetowej
rotator reklamuj się w gazecie internetowej


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm

Najświeższe informacje z pleszewskiego biura ARiMR. Tematy ważne dla rolników i mieszkańców wsi w Pleszewie.

Sprawdź najświeższe wydarzenia z lokalnych dróg oraz inne ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa.

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Informacje o rynku pracy w powiecie pleszewskim.


Informator Zdrowie i Aktywność - porady i ciekawostki


iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

Reklama internetowa w gazecie
Poradnik turysty

Wielkopolskie cuda i cudeńka...

2015-06-20 11:07:00

Każdemu poznaniakowi Wielkopolska od razu kojarzy się ze Starym Rynkiem i koziołkami w Poznaniu, ewentualnie z Gnieznem, pierwszą stolicą Polski. Tymczasem atrakcji jest co nie miara...

Oczywiście nie jesteśmy w stanie opisać wszystkich, zatem skupiliśmy się przede wszystkim na tych najbliżej nas i to także „przesianych” przez redakcyjne kolegium. Bo przecież każdy zakątek Wielkopolski kryje za sobą wiele ciekawostek.

 

Wolsztyn parowozownia

Na początek najbardziej oddalony punkt naszej wędrówki, bo leżący niemalże przy granicy z województwem lubuskim. Warto jednak przy okazji wizyty w tym regionie zajrzeć do Parowozowni w Wolsztynie. Jest to unikatowe miejsce, albowiem tylko tam można obejrzeć  jeżdżące planowo na trasie do Poznania, Leszna i Zbąszynka lokomotywy napędzane węglem. Co więcej, można obejrzeć pracę mechaników i cały warsztat naprawczy. Parowozownia działa pełną parą od ponad stu lat.

 

Nowy Tomyśl największy kosz wiklinowy świata

Z Wolsztyna wracając w kierunku Południowej Wielkopolski natrafimy na Nowy Tomyśl. A w tym mieście na Rynku nie lada atrakcja, bo długi na blisko 20 metrów kosz wiklinowy. Ten niezwykły eksponat, który powstał w 2006 roku został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.

Ma on symbolizować przywiązanie do wikliniarstwa tego regionu. W tym mieście od lat w maju organizowane są Ogólnopolskie Plenery Wikliniarskie.

 

Cichowo skansen filmowy Soplicowo

Wioska Soplicowo powstała na potrzeby filmu „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Znajduje się ona w pobliżu popularnego kąpieliska w Cichowie. Może więc warto połączyć letni wypoczynek z odrobiną lekcji historii? W skansenie można zobaczyć: lamus, wozownię, spichlerz, stajnię, stodołę i kurnik. W Cichowie organizowane są spotkania poświęcone Adamowi Mickiewiczowi.

 

 

Sulmierzyce ratusz drewniany

Jest to obiekt uważany za jedyny tego typu w Europie. Prawdopodobnie pochodzi z 1743 roku i zaliczany jest do zabytków  klasy zerowej. Warto wspomnieć, iż w swojej historii ratusz przechodził próby rozebrania, jednak nie doszły one do skutku.

Na początku w budynku swoją siedzibę miały władze miasta, jednak przez lata mieściły się tam magazyny, biblioteka czy świetlica. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Ziemi Sulmierzyckiej.

 

Osieczna wiatraki

Niegdyś na tzw. wzgórzu szubieniczym w Osiecznej znajdowało się 16 wiatraków. Do dziś przetrwały tylko trzy. Trzeba jednak wspomnieć, że w jednym z nich jeszcze na przełomie lat 70/80 minionego wieku mielono zboże.

Przetrwałe do dziś dwa koźlaki pochodzą z XIX wieku, a jeden jest z 1761 roku.

 

Leszno szkoła szybowcowa

I na koniec zupełnie inna ciekawostka - szybowce w Lesznie. To stąd pochodzą najsławniejsi szybownicy Polski z mistrzami świata i Europy na czele. Systematycznie odbywają się tutaj zawody rangi międzynarodowej.

Szybowce mogą polecieć nawet na odległość nawet 3000 km. Szkoła w swojej ofercie dla śmiałków ma kilkunastominutowy lot zapoznawczy szybowcem.


Reklama wyborcza - Piotr Januszkiewicz kandydat na posła

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.
Zapytaj prawnika
Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód

W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


Reklama internetowa - Zamów reklamę!

iPleszew.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ipleszew.pl