iPleszew.pl reklamy
Zdrowie

Będzie nowy rezonans magnetyczny w szpitalu

2022-09-01 09:45:26
Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Do końca grudnia w Pleszewskim Centrum Medycznym będzie działał nowy rezonans magnetyczny, na który placówka otrzymała 7,5 miliona złotych od Wojewody Wielkopolskiego z funduszu przeciwdziałania Covid-19. Rocznie szpital wykonuje około 1200 badań, a dzięki nowemu aparatowi 1.5 Tesli możliwe będzie nie tylko zobrazowanie danego obszaru ciała w bardzo wysokiej jakości, ale i też skróci się czas oczekiwania pacjentów  na wyniki.


Właśnie zakończył się pierwszy etap postępowania przetargowego na zakup nowego rezonansu dla pleszewskiego szpitala. Ofertę złożyła tylko jedna firma specjalizująca się w  dostawie i obsłudze takiego wysoce specjalistycznego sprzętu. Aktualnie trwa jeszcze dopinanie na ostatni guzik formalności, które pozwolą na zainstalowanie nowego urządzenia w placówce do końca grudnia.

 

- Z niepokojem czekaliśmy na zakończenie pierwszego etapu postępowania, bowiem dofinansowanie od wojewody  musi zostać rozliczone do końca tego  roku, czasu jest więc niewiele. Również  zamontowanie nowego urządzenia nie jest sprawą prostą. Ponadto pacjenci nie mogą zostać pozbawieni dostępu do badań przez okres wymiany starego rezonansu. Dlatego też firma musi zainstalować tymczasowo na zewnątrz szpitala rezonans w kontenerze. To był jeden z naszych wymogów - wyjaśnia Błażej Górczyński, prezes PCM.

 

Nowy rezonans magnetyczny, który trafi do pleszewskiego szpitala to jedno z najnowocześniejszych urządzeń na rynku. Obraz z urządzenia nie tylko jest bardzo dokładny, ale i też jest znacznie bezpieczniejszy dla pacjentów z wszczepionymi implantami czy protezami.

 

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z zakupu ponieważ jest to jeden z najwyższej klasy tego typu aparatów,  jakimi dysponują szpitale w Polsce. Jest wyposażony m. in. w system opisowy, który jest równoznaczny z uzyskaniem powtarzalnej i standaryzowanej jakości diagnostycznej w badaniach wszystkich obszarów anatomicznych, a  szczególnie w diagnostyce. Posiada też nie trzy, a cztery stacje opisowe, co pozwoli na znaczne skrócenie czasu oczekiwania na wyniki badań przez pacjentów - dodaje prezes.

 

Przypomnijmy - badania rezonansem są bezbolesne, a samo urządzenie jest nieocenione przy diagnozowaniu m. in. chorób płuc, chorób nowotworowych, neurologicznych, ortopedycznych czy kardiologicznych. Daje więc możliwość skutecznego rozpoznania i śledzenia  postępu choroby oraz podejmowania szybkiego leczenia ratującego zdrowie i życie pacjenta. Jego niewątpliwą zaletą jest też promieniowanie elektromagnetyczne wytworzone przez fale radiowe, które nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzkiego  organizmu.Czytaj również