iPleszew.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej
rotator reklamuj się w gazecie internetowej
rotator reklamuj się w gazecie internetowej


Reklama internetowa - Zamów reklamę!
iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

Sprawdź najświeższe wydarzenia z lokalnych dróg oraz inne ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa.

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Najnowsze wiadomości z powiatu jarocińskiego dotyczące lokalnych wydarzeń sportowych.


Informacje o rynku pracy w powiecie pleszewskim.


Reklama internetowa - Zamów reklamę!
Zdrowie

Bezpłatne badania na raka jelita grubego

2020-10-23 08:10:00

Zdjęcie: PCM
Pleszewskie Centrum Medyczne pomimo pandemii koronawirusa nie zaprzestaje przeprowadzania specjalistycznych badań dla pacjentów spoza szpitala. Apeluje więc do osób w wieku od 50 do 65 lat, które nie mają objawów raka jelita grubego oraz osób w wieku od 40 do 65 lat mających w najbliższej rodzinie choćby jedną osobę, która zapadła na tę chorobę- aby skorzystały z bezpłatnych badań kolonoskopowych. Wystarczy zarejestrować się w poradni gastroenterologicznej i umówić na wizytę.

Rak jelita grubego jest jednym z najbardziej podstępnych nowotworów i długo nie daje żadnych objawów. Szacuje się, że w Polsce jest on drugim po raku płuc nowotworem przyczyniającym się do śmierci pacjentów. Przyczyny jego powstawania są różne, ale do najczęstszych należą: obciążenie genetyczne, zła dieta, otyłość,   brak ruchu , nadmierne   picie alkoholu i palenie papierosów. Dlatego też wszystkie osoby   będące w grupie ryzyka powinny skorzystać z badań.
 
 
Celem badania jest wykrycie ewentualnych polipów lub nowotworów jelita grubego u tych osób, które nie mają objawów choroby. Należy podkreślić, że jest ono bezpłatne zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy kierujących. Program jest finansowany przez Ministerstwo Zdrowia w ramach ogólnopolskiej akcji profilaktycznej wywodzącej się z programu badań przesiewowych raka jelita grubego  w zakresie wykonywania badań kolonskopowych w systemie oportunistcznym na lata 2019-2021 – wyjaśnia Błażej Górczyński, prezes PCM.
 
Z badań kolonoskopowych mogą też skorzystać pacjenci w wieku od 25 do 65 lat, którzy pochodzą z rodzin z zespołem Lyncha. Pod tą nazwą kryje się dziedziczny rak jelita grubego i stanowi on około 5 % wszystkich zachorowań na ten nowotwór.   Warunkiem skorzystania z badania przez te osoby   jest skierowanie z   poradni genetycznej.
 
 
Badania w Pleszewskim Centrum Medycznym są przeprowadzane  z zachowaniem ścisłych reżimów sanitarnych odnośnie  personelu  i samych pacjentów. Ci ostatni są tak umawiani na badania, aby nie mieli kontaktu z innymi osobami oprócz pracowników poradni gastroenterologicznej - dodaje prezes PCM.
 

Do końca trwania programu Pleszewskie Centrum Medyczne jest w stanie przebadać około 350 pacjentów.  Z bezpłatnych  badań kolonoskopowych nie będą jednak  mogły skorzystać te osoby, które miały je przeprowadzone w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

IGLOO - KROTOSZYN CHŁODNICTWO I KLIMATYZACJE

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir GłódW tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

Reklama internetowa w gazecie

iPleszew.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ipleszew.pl