iPleszew.pl reklamy
Z powiatu

Chodnik w Kowalewie będzie kosztował ponad 1,2 mln zł. Skąd taka kwota?

Zdjęcie: Facebook/Maciej Wasielewski - Starosta Pleszewski

Przy drodze powiatowej w Kowalewie trwa budowa kilometrowego odcinka chodnika. Koszt inwestycji opiewa na ponad 1,2 mln zł. Skąd tak wysoka kwota?

Przy ulicy Fabianowskiej w Kowalewie ruszyła budowa chodnika z przejściem dla pieszych. Chodnik powstanie na odcinku 1.048 m, ma być też przejście dla pieszych.
 
Powiat pleszewski na ten cel otrzymał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 2023 dla Wielkopolski - Poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu (chodniki, przejścia dla pieszych, ścieżki i przejazdy rowerowe).
 
 
Koszt inwestycji ma wynieść 1.215.501,22 zł, z czego:
  • RFRD (80%) 972.400,97 zł 
  • Powiat Pleszewski 121.550.,12 zł  
  • MiG Pleszew 121.550,12 zł

Z prośbą o wyjaśnienie kwestii kosztów inwestycji zwrócili się do nas Czytelnicy. Swoje pytanie skierowaliśmy do Starostwa Powiatowego w Pleszewie, gdyż chodnik powstaje przy drodze powiatowej. Skąd tak wysoka kwota?

Okazuje się, że koszt jest niższy niż początkowo zakładano - według kosztorysu inwestorskiego kwota szacunkowa to 1.372.366 zł. Przetarg wygrała firma, która złożyła najkorzystniejszą ofertę - zarówno pod względem finansowym jak i gwarancyjnym. Wysoka cena jest spowodowana tym, że prace obejmują nie tylko budowę chodnika.

Gdyby chodziło o budowę tylko chodnika, koszty wydawać by się mogły wysokie, ale inwestycja jest znacznie szersza. Projekt obejmuje wykonanie nowej drogi dla pieszych o długości 1 km. Droga będzie miała szerokość 2 m. Układana jest z kostki betonowej na podsypce z tłucznia i cementu. Prowadzone są prace ziemne, roboty rozbiórkowe starej infrastruktury, korytowanie, budowa ławy pod nowe obrzeża i krawężniki, profilowanie skarp itd.. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę chodnika, ale także remont części pasa drogowego (ze względu na jego spękanie), w tym; frezowanie nawierzchni (czyszczenie mechaniczne), wzmocnienie podbudowy siatką i emulsją, ułożenie nowej tzw. ścieralnej warstwy asfaltu gr. 4 cm na szer. 1 m i na całej długości 1 km. Do tego dochodzi budowa wjazdów do posesji i zjazdów na pola oraz kanalizacji deszczowej (odwodnienie drogi). Ważnym elementem inwestycji będzie nowe przejście dla pieszych w rejonie skrzyżowania z drogą na tzw. osiedle Krawczykowo. Przejście będzie wyposażone w rampy krawężnikowe, fakturowe oznaczenia nawierzchni oraz oświetlenie (zasilane z lamp solarnych i wiatraka), aktywne znaki informacyjne D-6 „Przejście dla pieszych” i pulsacyjne światełka zatopione w jezdni. Powstanie dojście do pobliskiej zatoki autobusowej, nowy peron przystankowy i barierki ochronne - informuje Tomasz Wojtala, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Pleszewie.

Jak dodaje rzecznik, cała dokumentacja związana z inwestycją dostępna jest na stronie Zarządu Dróg Powiatowych w Pleszewie.


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

ERIKO MOBILNY ŻURAW
Polub nas na Facebooku - ipleszew.pl
Miejsce na Twoją reklamę - Zadzwoń i Zamów +48664707884
GŁOD CIESIELSTWO DEKARSTWO