iPleszew.pl reklamy
Pleszew

Coraz więcej rekonstrukcji piersi w Pleszewskim Centrum Medycznym

2021-05-24 13:35:09
Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe
Coraz więcej pacjentek decyduje się na jednoczasową rekonstrukcję piersi refundowaną przez NFZ. Tak wynika z danych Pleszewskiego Centrum Medycznego, które od 2018 roku przeprowadza takie zabiegi u pacjentek chorujących na nowotwór piersi. A wszystko odbywa się w działającym w lecznicy Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Piersi.

Rak piersi to w powiecie pleszewskim najczęściej występujący rodzaj nowotworu.  Statystycznie  dotyka on pań, które przekroczyły już 50 rok życia. Jednak z obserwacji lekarzy wynika, że ta choroba zaczyna tez pojawiać się u coraz młodszych, bo już 20-30-letnich kobiet. Rocznie w Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Piersi radykalnego  leczenia wymaga 150 pacjentek. A mówiąc o radykalnym leczeniu - lekarze mają na myśli przede wszystkim operacje. Dzielą się one na  zabiegi oszczędzające i  mastektomię. Te pierwsze pozwalają  na uratowanie chorych piersi, te drugie kończą się amputacją. Na szczęście dla pacjentek istnieje jednak takie rozwiązanie, jak jednoczasowa rekonstrukcja piersi.

 
Zabiegowi poddają się zazwyczaj młode kobiety, u których nie można wykonać zabiegu oszczędzającego lub są do niego przeciwwskazania. Protezę lub ekspander wszczepia się pacjentce od razu podczas jednej operacji, w trakcie której dochodzi do amputacji piersi –wyjaśnia dr n. med. Radosław Lisiecki, chirurg-onkolog z PCM.
 

Podczas operacji jednoczasowej  wykorzystuje się niekiedy inne materiały, np. siatki syntetyczne lub biologiczne poprawiające estetyczny wygląd kobiecej piersi i umożliwiające coraz to nowocześniejsze metody rekonstrukcyjne.

 

- Siatka biologiczna jest doskonałym substytutem tkanek piersiowych. Pozwala na odpowiednie wprowadzenie implantu lub protezy w miejsce rekonstruowanej piersi pod skórę (tzw. rekonstrukcja prepektoralna). Po takiej  operacji pacjentka może cieszyć się naturalnym kształtem piersi, nie odczuwa też zbyt dużego bólu, co ma często miejsce przy innych metodach – dodaje doktor Lisiecki.

 

Tego rodzaju zabiegi przeprowadzane są w pleszewskim szpitalu od trzech lat. Korzystają z niego najczęściej młode kobiety, które zachorowały na nowotwór piersi i konieczna jest amputacja.

 

- Na początku, kiedy wprowadziliśmy jednoczasową rekonstrukcję - decydowały się na nią rocznie 3 - 4 pacjentki. Dzisiaj jest ich już kilka razy więcej. Na 150 rocznie operowanych kobiet - zabiegowi poddaje się już 25 pań.  Oznacza to, że wzrasta zaufanie do tego rodzaju rekonstrukcji, ale i też zaufanie do naszych lekarzy, którzy te operacje przeprowadzają samodzielnie – wylicza Błażej Górczyński, prezes szpitala.

 
 
Rak piersi zbiera w Polsce śmiertelne żniwo. Co roku blisko 19 tys. Polek dowiaduje się, że ma nowotwór piersi, a 30% z nich umiera. Na szczęście w porę wykryty daje bardzo duże szanse na wyleczenie. Z pomocą przychodzi też ciągły rozwój medycyny i innowacyjne metody leczenia.

 Czytaj również