iPleszew.pl reklamy
Ważne sprawy

Czas na wymianę nieekologicznych pieców

2021-07-16 09:55:11
Przypominamy, że w związku z przyjęciem przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego Uchwały antysmogowej z 18 grudnia 2017 r., od 1 maja 2018 r. wprowadzono zakaz stosowania najgorszej jakości paliw stałych, w tym np. węgla brunatnego, biomasy o znacznej wilgotności oraz bardzo drobnego miału. To jednak nie jedyne zmiany mające wpłynąć na poprawę jakości powietrza.

Zgodnie z założeniem kotły niespełniające warunków uchwały antysmogowej, które zamontowane zostały przed przyjęciem uchwały, muszą zostać wymienione. Wszystkie kotły bezklasowe należy zutylizować i zastąpić ekologicznym źródłem ciepła do dnia 1 stycznia 2024 r., natomiast kotły spełniające wymagania dla klasy 3 i 4 (według normy PN-EN 303-5:2012) należy wymienić do 1 stycznia 2028 r. Nie ma natomiast konieczności wymiany kotłów spełniających wymagania dla klasy 5  (według normy PN-EN 303-5:2012.) 

 

Stare piece opalane paliwem stałym generują duże ilości ciemnego, gęstego dymu o nieprzyjemnym i często duszącym zapachu. Warto podkreślić, że wydostający się z kominów dym zanieczyszcza powietrze związkami metali ciężkich, tlenkiem węgla, tlenkami azotu oraz rakotwórczymi dioksynami, a przez to wpływa negatywnie na zdrowie ludzi i zwierząt oraz stan środowiska naturalnego. Spalanie śmieci oraz paliw złej jakości jest również źródłem powstawania wielkopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Wszystkie te substancje, które wydostają się z kominów naszych domów, wywołują alergie, niewydolność układu oddechowego, udary mózgu, choroby serca, porażenia i wszelkiego rodzaju nowotwory.

 

Wymieniając piec można skorzystać z różnych dotacji i programów pomocowych, w tym z najbardziej popularnego programu „Czyste Powietrze”. Dotacji na dofinansowanie kosztów wymiany źródeł ciepła w budynkach i lokalach udziela także większość lokalnych samorządów. Warto zapytać we właściwym miejscu zamieszkania magistracie.Czytaj również

AGRO MINERAL PRODUKT
ALFALINE HURTOWNIA ELEKTRYCZNA PLESZEW
Polub nas na Facebooku - ipleszew.pl