iPleszew.pl reklamy
Ważne sprawy

Diecezja ma zapłacić 300 tys. zł zadośćuczynienia

2022-05-24 10:05:00

W poniedziałek, 23 maja 2022 w Sądzie Okręgowym w Kaliszu zapadł wyrok w sprawie braci, którzy pozwali diecezję kaliską w związku z krzywdami, jakich doznali od ks. Arkadiusza H.


Przypomnijmy, 28 października 2021 w Sądzie Okręgowym w Kaliszu stwierdzono, że doszło do przedawnienia w sprawie ks. Arkadiusza H., który w latach 90. dopuszczał się czynności o charakterze pedofilskim. W marcu 2021 w Sądzie Rejonowym w Pleszewie zapadł nieprawomocny wyrok, skazujący Arkadiusza H. na 3 lata pozbawienia wolności. Wydano też zakaz sprawowania przez niego funkcji nauczyciela lub opiekuna dzieci i młodzieży na okres 10 lat. Sprawa dotyczyła jednej osoby, gdyż w pozostałych zgłoszonych przypadkach doszło do przedawnienia. Podczas rozprawy przyznał się do do winy. W latach 90-tych Arkadiusz H. pełnił posługę kapłańską w jednej z pleszewskich parafii. Wtedy też miało dochodzić do molestowania. 

 

Bracia, będący ofiarami księdza, pozwali diecezję kaliską o 1 mln zł zadośćuczynienia za doznane krzywdy. W trakcie procesu starszy z braci wycofał się z pozwu. 

 

W wyroku, który zapadł w poniedziałek, 23 maja, młodszemu z braci przyznano odszkodowanie w wysokości 300 tys. zł wraz z odsetkami od dnia od 7 czerwca 2019 r. do dnia zapłaty. Diecezja ma też zwrócić koszty, jakie bracia ponieśli na adwokata oraz pokryć koszty procesu.

 

Póki co nie wiadomo, czy diecezja kaliska odwoła się od wyroku.Czytaj również

Polub nas na Facebooku - ipleszew.pl