iPleszew.pl reklamy
PCM

Egzoszkielet w pleszewskim szpitalu

2022-09-19 10:14:24
Zdjęcie: PCM

Pleszewskie Centrum Medyczne  ma egzoszkielet, który  zakupiło  za pieniądze z Ministerstwa Zdrowia. Te otrzymało  w ramach konkursu dotyczącego Narodowej Strategii Onkologicznej 2021.  Dzięki nowoczesnemu urządzeniu pacjenci osłabieni po wielu chorobach,  szczególnie tych nowotworowych, neurologicznych czy z urazami kręgosłupa -  mogą się już  rehabilitować i szybciej wracać do zdrowia.


Egzoszkielet inaczej zwany bionicznym  szkieletem - jest nieoceniony przy rehabilitacji pacjentów, którzy mają na przykład niedowłady kończyn dolnych. Jest zbudowany ze sztywnej, samonośnej konstrukcji,  która posiada różne tryby działania pozwalające na szerokie zastosowania. Inicjuje m.in. naturalnych chód  i nie obciąża przy tym kończyn. Istotne jest również to, że jeśli  zaistnieje taka potrzeba - urządzenie pozwala na szybką modyfikację chodu. Sprawia, że treningi równowagi są bezpieczne dla rekonwalescenta, a  wykonywanie  przysiadów i wykroków oraz spacerowanie w miejscu nie grozi ryzykiem upadku.

 

- Nie ukrywam, że  jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że udało nam się pozyskać dla naszej placówki tak specjalistyczny sprzęt do rehabilitacji. Tym bardziej, że nie jest to urządzenie łatwo dostępne, bo mogą się nim pochwalić  tylko  nieliczne placówki rehabilitacyjne w kraju. Pozwoli nam ono na  zapewnienie pacjentom teraz już  kompleksowej, a co za tym idzie -  jeszcze skuteczniejszej  terapii. I   dzięki temu  szybciej będą wracać do zdrowia, a o to przecież chodzi - wyjaśnia Błażej Górczyński, prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego. 

 

O wyposażeniu szpitala w egzoszkielet zarząd myślał od dawna. Jednak koszt zakupu urządzenia był nie do udźwignięcia dla placówki.

 

- Cena egzoszkieletu była dla naszego szpitala zaporowa, bo to kwota blisko 700 tysięcy zł. Okazało się jednak, że bardzo szeroki zakres usług i wysoki poziom świadczeń na oddziale rehabilitacji w Pleszewskim Centrum Medycznym pozwolił nam na spełnienie kryteriów ministerialnego konkursu i dzięki temu mogliśmy sfinansować zakup ze środków zewnętrznych - dodaje prezes Górczyński.

 

Każdy pacjent jest inny i w każdym przypadku konieczne będzie ustawienie innych parametrów urządzenia pozwalających na skuteczną terapię. To też oznacza, że egzoszkielet jest bardzo zaawansowany technicznie i  ma tak wiele funkcji, że dzięki temu obsługujący go personel cały czas będzie się doszkalał i szukał jak najlepszych metod przywracania sprawności u  osób rehabilitowanych.
Czytaj również