iPleszew.pl reklamy
Artykuł sponsorowany

Kocioł centralnego ogrzewania, a piec. Różnica

2018-08-10 08:08:00
Przeglądając specjalistyczne fora dyskusyjne widać, że tematy związane z kotłami centralnego ogrzewania są ostatnio bardzo na czasie. Rzuca się jednak w oczy jeden detal, który dla ekspertów w branży sanitarnej wydaje się mocno rażący. Otóż w wielu sformułowaniach piec i kocioł są używane zamiennie. Pleszewski producent kotłów centralnego ogrzewania udzielił nam fachowej konsultacji – okazuje się, że różnica, choć na pozór kosmetyczna, ma spore znaczenie…

Piec – wyjaśnia pleszewski producent kotłów co

Piecem powinniśmy fachowo nazywać wszystkie urządzenia, które są miejscowym źródłem ciepła. Paliwo spalane jest bezpośrednio w pomieszczeniu, które docelowo ma zostać dogrzane. Emiterem jest w tym przypadku samo urządzenie do spalania, czyli piec, a nie grzejniki, jak w przypadku instalacji centralnego ogrzewania. Konstrukcja pieca uwzględnia to, że zasypywanie paliwa stałego odbywa się raz lub dwa razy na dobę. A zatem ścianki pieca nagrzewają się, a następnie powoli oddają ciepło do otoczenia.

Przykładem są tutaj piece kaflowe, popularne w ubiegłym stuleciu – dziś traktowane raczej jako ciekawostka, gdyż wyparte zostały przez instalacje centralnego ogrzewania. Jaka była tego przyczyna? Producent kotłów z Pleszewa wyjaśnia, że piec wymaga sporej ilości miejsca i jego obsługa w pomieszczeniu jest uciążliwa. Piec jest zwyczajnie niepraktyczny.

 

Źródło: Piece Pleszew, Kotly-Bialek.pl – pleszewska firma z tradycjami

 

Kocioł centralnego ogrzewania – kilka słów od producenta kotłów co z Pleszewa

 

Sytuacja z kotłem grzewczym jest zupełnie odmienna. Mamy tutaj do czynienia ze swoistym centrum całej instalacji grzewczej, która obejmuje zasięgiem budynek wraz ze wszystkimi pomieszczeniami. Musi mieć zatem dużo większą moc i wydajność niż wyżej wspomniany piec. Kotły co spalają paliwo w różnej formie, po czy emitowane ciepło przekazywane jest do wymiennika ciepła krążącego w instalacji. Stąd kierowane jest ono do wymiennika ciepła, którym z reguły jest klasyczny grzejnik.

 

Producent kotłów co z Pleszewa jako zaletę takiego rozwiązania wskazuje efektywność i wszechstronność. Mamy tutaj wydzielone pomieszczenie w formie kotłowni, w którym możemy prowadzić „brudną robotę”. Oszczędzamy czas i miejsce. Nowoczesne kotły z podajnikiem pozwalają automatycznie dozować powietrze oraz paliwo, w zależności od temperatury jaką kontroluje sterownik. Kotły retortowe pleszewskiego producenta pozwalają na samodzielną, efektywną pracę nawet do kilku dni bez ingerencji domowników. Ekspert radzi zastanowić się również nad kotłami na ekogroszek. Paliwo to jest wysoce wydajne i bardziej ekologiczne od standardowych rozwiązań.

 

Jeśli zależy nam na precyzji w tematach związanych z produkcją i dystrybucją ciepła, warto znać różnicę pomiędzy piecem i kotłem. Nowoczesne rozwiązania znajdą Państwo w ofercie producenta kotłów centralnego ogrzewania z Pleszewa.

 

Masz pytania? Zapytaj specjalistów Kotly-Bialek.pl – Kotły i Piece CO z Pleszewa, tel. 604 - 237 - 194

 

 

 Czytaj również

KS PROJEKT SZYMON KARBOWIAK
Polub nas na Facebooku - ipleszew.pl