iPleszew.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej
rotator reklamuj się w gazecie internetowej


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm

Informator Zdrowie i Aktywność - porady i ciekawostki

Sprawdź najświeższe wydarzenia z lokalnych dróg oraz inne ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa.

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Najnowsze wiadomości z powiatu jarocińskiego dotyczące lokalnych wydarzeń sportowych.


Informacje o rynku pracy w powiecie pleszewskim.


Reklama internetowa - Zamów reklamę!

Reklama internetowa - Zamów reklamę!
Oświata

Na święta wrócili do Polski

2019-12-19 11:36:53

To były niezapomniane trzy tygodnie dla osiemnaściorga podopiecznych z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie, którzy spędzili je na stażu zagranicznym we włoskim Spoleto, leżącym w urokliwym regionie Umbria. Przez ten czas uczyli się, jak wygląda włoska kuchnia, która słynie na całym świecie ze swoich wyjątkowych walorów. Młodzież właśnie wróciła do kraju i jest już gotowa wdrażać w życie wiedzę, którą zdobyła dzięki udziałowi w projekcie „Aktywność dla Rozwoju” współfinansowanego ze środków unijnego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Na staż do Spoleto młodzież z pleszewskiego Centrum wyjechała pod koniec listopada. Zanim jednak uczniowie stanęli  na włoskiej ziemi odbyli specjalny kurs przygotowawczy z nauki podstaw języka włoskiego oraz historii i kultury  tego kraju, który trwał 90 godzin. 

 

- Młodzież odbywała staże we włoskich hotelach i restauracjach, które współpracują z naszym Centrum od wielu lat. Spoleto nie jest też przypadkowe, jest bowiem ponad 35-tysięcznym miastem bardzo atrakcyjnym turystycznie i położonym na  przepięknym  terenie. Rocznie odwiedza je mnóstwo turystów z całego świata, toteż nie należy się dziwić, że baza gastronomiczno - hotelarska jest tam  bardzo dobrze rozwinięta. Dzięki temu nasi podopieczni mają stworzone naprawdę świetne warunki do odbywania praktyk - wyjaśnia Sylwia Kordylas, zastępca dyrektora Centrum. 
 
 
Staż we Włoszech to dla młodzieży nie tylko dokształcanie i zdobywanie nowych umiejętności zawodowych. To również możliwość nauki języka i  pogłębienie wiedzy związanej z kulturą. 
 

Bardzo istotne jest to, że po zakończeniu stażu  wszyscy uzyskali certyfikację nabytych umiejętności  poprzez Europass Mobilność. To dokument, który  zawiera  informacje na temat wiedzy i kwalifikacji nabytych przez stażystę w innym kraju europejskim. Dzięki niemu osoby, które w przyszłości chciałyby szukać pracy za granicą lub odbywać kolejne szkolenia nie będą miały problemu z przedstawieniem swojemu pracodawcy wiarygodnego dokumentu potwierdzającego ich doświadczenie – podkreśla  Ewa Wawroska, koordynator projektu. 

 

Program stażu został zorganizowany tak, aby młodzież miała możliwość zwiedzenia Rzymu, Watykanu, Asyżu i okolicznych  miejscowości leżących w pobliżu Spoleto. To jednak nie koniec zagranicznych praktyk dla podopiecznych Centrum. Już wiosną, tym razem na trzy miesiące do Włoch wyjadą m.in. absolwenci placówki.
 
 
- W planach jest wyjazd dziewiętnastoosobowej grupy. To szansa dla tych osób, które ukończyły na przykład szkołę o profilu gastronomicznym i chciałyby zdobyć nowe doświadczenia u zagranicznego pracodawcy. Od wielu lat kuchnia włoska jest w Polsce  bardzo trendy i na rynku pracy są  poszukiwane osoby, które odbyły szkolenia u źródła. Poza tym zdobycie certyfikatu też staje się atutem dla osób odbywających staż - uzupełnia Krystian Piasecki, dyrektor Centrum. 
 
 
Zagraniczne staże, na które jest wysyłana młodzież z pleszewskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP odbywają się od wielu lat. Za każdym razem nadzór  nad uczniami na miejscu sprawują  opiekunowie z Centrum, którzy jadą z nimi do Włoch. Ponadto koordynatorzy projektu z ramienia CKiW w trakcie trwania praktyk kontrolują na  miejscu stanowiska pracy i  warunki BHP oraz dostęp stażystów do służby zdrowia. Sprawdzane są również  warunki socjalne,  w jakich przebywała młodzież podczas odbywania staży.
 

 FotorelacjaiPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.
Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód


W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


iPleszew.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ipleszew.pl