iPleszew.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej
rotator reklamuj się w gazecie internetowej


iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

Sprawdź najświeższe wydarzenia z lokalnych dróg oraz inne ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa.

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Najnowsze wiadomości z powiatu jarocińskiego dotyczące lokalnych wydarzeń sportowych.


Informacje o rynku pracy w powiecie pleszewskim.


Reklama internetowa - Zamów reklamę!

Reklama internetowa - Zamów reklamę!
Ważne sprawy

Nie będzie śledztwa w sprawie kaliskiego biskupa, prokuratura wydała oświadczenie

2020-08-05 09:08:00

Zdjęcie: Archiwum
Posłanka lewicy z Torunia złożyła zawiadomienie w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez biskupa kaliskiego, który miał posiadać wiedzę na temat molestowania dziecka przez księdza.

Wczoraj, w mediach społecznościowych opublikowała treść pisma, jakie otrzymała z Prokuratury Rejonowej w Pleszewie o tym, że śledztwo w tej sprawie nie zostanie wszczęte, ponieważ stwierdzono brak znamion czynu zabronionego.  Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim wydała w tej sprawie oświadczenie, w którym wyjaśnia powody podjęcia takiej decyzji.

 

- (...) mając wiarygodną wiadomość o dokonaniu czynu zabronionego, o którym mowa w art. 200 § 1 k.k., tj. obcowania płciowego z małoletnim poniżej lat 15 lub doprowadzenia takiej osoby do poddania się innym czynnościom seksualnym, nie zawiadomił niezwłocznie organu powołanego do ścigania przestępstw tj. o czyn z art. 240 § kk. - wobec stwierdzenia braku znamion czynu zabronionego na podstawie art. 17 § 1 pkt. 2 k.p.k. - można przeczytać w zawiadomieniu, jakie posłanka opublikowała w mediach społecznościowych.

 

Prokuratura Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim wydała oświadczenie w którym wyjaśnia, dlaczego nie podjęto śledztwa w tej sprawie:

 

Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim oświadcza, że podstawą decyzji o odmowie wszczęcia śledztwa przez Prokuraturę Rejonową w Pleszewie w sprawie podejrzenia popełnienia w marcu 2016 roku czynu polegającego na zaniechaniu niezwłocznego zawiadomienia organów ściągania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa o charakterze seksualnym na szkodę małoletniego było stwierdzenie, że zachowanie będące przedmiotem zawiadomienia nie było karane w czasie zaistnienia zdarzenia.

 

Dopiero nowelizacja kodeksu karnego obowiązująca od 13 lipca 2017 roku wprowadziła karalność zachowania polegającego na nie zawiadomieniu organów ściągania o dokonaniu czynu zabronionego o charakterze seksualnym na szkodę małoletniego, pomimo posiadania wiarygodnej wiadomości.

 

Podjęte przez prokuraturę czynności wykazały, że zdarzenie objęte zawiadomieniem jednego z biur poselskich, miało miejsce w marcu 2016 roku, a wiec gdy brak powiadomienia o tego rodzaju przestępstwie nie był karany.

 

Z uwagi na to, że czyn objęty zawiadomieniem nie stanowił przestępstwa w czasie zaistnienia zdarzenia odmówiono wszczęcia śledztwa w przedmiotowej sprawie.


Zamów reklamę w gazecie internetowej iPleszew.pl

Źródło: ostrow.po.gov.pl

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód


W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


Reklama internetowa w gazecie

iPleszew.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ipleszew.pl