Pleszewskie Centrum Medyczne ma nowy angiograf cyfrowy. Został zakupiony za 4, 5 mln. złotych w ramach projektu „Wzrost jakości i dostępności świadczeń zdrowotnych poprzez doposażenie Pleszewskiego Centrum Medycznego w nowoczesny sprzęt medyczny" w ramach Osi priorytetowej „Infrastruktura dla kapitału ludzkiego” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.Urządzenie zostało zainstalowane i już przechodzi pierwsze testy, by wkrótce służyć pacjentom.
Nowoczesny angiograf cyfrowy, który trafił do pleszewskiego szpitala to aparat pozwalający na dokładne prześledzenie przepływu krwi przez naczynia pacjenta. Dzięki temu można potwierdzić, lub wykluczyć anomalie w postaci zwężeń lub niedrożności i podjąć odpowiednie leczenie. Możliwe jest również sprawdzenie krążenia płucnego, naczyń mózgowych, naczyń jamy brzusznej i wieńcowych. Te ostatnie badania są nazywane fachowo koronarografią.
- Urządzenie jest ultranowoczesne, a co za tym idzie - bardzo dokładne. Pacjent przed badaniami ma podawany do żył środek kontrastowy, który po zmieszaniu się z krwią umożliwia dokładnie przyjrzenie się naczyniom. A wszystko opiera się na technice wykorzystującej promieniowanie rentgenowskie. Badanie jest bezpieczne dla pacjenta, a co najważniejsze - daje kompletny obraz sprawdzanych obszarów - wyjaśnia Tomasz Wardęga, szef oddziału kardiologicznego w PCM.
A jak działa samo urządzenie i w jaki sposób pracują na nim lekarze?
- Na dużym monitorze widzimy na przykład serce, do którego dostajemy się przy pomocy jednorazowego sprzętu. Docieramy do naczyń wieńcowych, naczyń obwodowych, do lewego przedsionka, do prawego przedsionka czy do prawej komory. I my to wszystko bardzo dokładnie widzimy, nie ma więc prawa dojść do jakiejkolwiek pomyłki. A chciałbym przypomnieć, że schorzeń kardiologicznych w Polsce zawsze było najwięcej. Z przykrością też stwierdzam, że umieralność w Polsce na choroby układu krążenia jest większa, niż na choroby onkologiczne. Dlatego takie aparaty muszą być najwyższej klasy, bo one ratują życie pacjentom - dodaje Tomasz Wardęga
Zadowolenia z nabycia nowego sprzętu nie kryje też prezes placówki.
- Stół angiograficzny kosztował ponad 4,5 miliona złotych i pieniądze na zakup pochodzą z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Dla nas to ogromne wsparcie, bowiem z własnego budżetu szpitala nie byłoby stać na jego kupno. Ta kwota obejmuje nie tylko sam zakup urządzenia, ale i też ustawienie stołu oraz prace adaptacyjno- montażowe. Jesteśmy też zadowoleni z tego, że realizacja zadania przebiegła terminowo.Byliśmy jednak przygotowani na ewentualne niedogodności, bowiem mamy jeszcze drugi angiograf. Dzięki niemu żaden z pacjentów nie miał ograniczonego dostępu do świadczeń - wyjaśnia Błażej Górczyński, prezes PCM.
Zakup angiografu był możliwy, bo pleszewski szpital z powodzeniem stanął do konkursu o unijne pieniądze właśnie w ramach WRPO. Dzięki temu do placówki trafi jeszcze inny sprzęt medyczny. Całość inwestycji oszacowano na łącznie 10 mln zł. W ramach dofinansowanie Urząd Marszałkowski przekazał PCM nieco ponad 9 mln , a różnicę z własnego budżetu pokryje lecznica.