iPleszew.pl reklamy
Zdrowie

Nowy sprzęt za 400 tys. zł

2022-04-06 09:19:14
Zdjęcie: PCM

Pleszewskie Centrum Medyczne będzie miało aparat real-time PCR, dzięki któremu będzie można wykrywać wirusy z grupy SARS. Urządzenie jest warte 400 tys. złotych, a placówka otrzymała na nie pieniądze z funduszu przeciwdziałania covid-19, które przyznał wojewoda wielkopolski.


Technologia RT PCR jest wykorzystywana w medycynie od dawna i potrafi wykryć wiele chorób bakteryjnych i wirusowych, w tym SARS COV-2. Pomaga m.in. zdiagnozować boreliozę, wirusowe zapalenie wątroby, HIV, czy wirus brodawczaka. Jest nieoceniona przy wykrywaniu COVID- 19  czy zwykłej grypy. Potrafi również wychwycić choroby przenoszone drogą płciową.

 

 

- Planujemy zakup urządzenia, dzięki któremu możliwe będzie wykrycie takich chorób, jak m.in. Covid-19, RSV  czyli syncytialny wirus oddechowy atakujący  górne i dolne drogi oddechowe, a także wirusy  grypy.  A badania genetyczne metodą qPCR są jedynym narzędziem, dzięki któremu  możliwe jest wykrycie tych chorób. Ponadto własny aparat pozwoli na znaczne skrócenie czasu oczekiwania na diagnozę, ale i też zoptymalizuje koszty przeprowadzania badań. Chciałbym tylko przypomnieć, że w okresie  pandemii tej pory przeprowadziliśmy prawie 21 tys. testów w kierunku wykrycia koronawirusa. To spora liczba - uważa Błażej Górczyński, prezes PCM.

 

 

Badanie RT PCR cechuje  się największą dokładnością wykrycia bakterii i wirusów i umożliwia ich szybkie rozpoznanie nawet u osób, które nie wykazują jeszcze objawów.  Próbką do badań jest  przede wszystkim  wymaz z górnych lub dolnych dróg oddechowych –czyli  wymaz z nosogardzieli, gardła i nosa.Czytaj również