iPleszew.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej
rotator reklamuj się w gazecie internetowej


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm

Informator Zdrowie i Aktywność - porady i ciekawostki

Sprawdź najświeższe wydarzenia z lokalnych dróg oraz inne ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa.

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Najnowsze wiadomości z powiatu jarocińskiego dotyczące lokalnych wydarzeń sportowych.


Informacje o rynku pracy w powiecie pleszewskim.


iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie
Oświata

O emeryturach i nie tylko z przedstawicielami ZUS-u

2019-05-29 14:33:21

Emerytury, zasiłki przedemerytalne, kapitał początkowy czy zwolnienia lekarskie - takie m.in. tematy poruszali przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na spotkaniu z pracownikami Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie. Nie zabrakło też indywidualnych pytań, na które bezpośrednio odpowiadali Kamil Kuświk z inspektoratu ZUS w Kaliszu oraz Grzegorz Lesiewicz - kierownik Biura Terenowego w Pleszewie.

Spotkanie z przedstawicielami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z pleszewskiego biura terenowego i kaliskiego inspektoratu zostało zorganizowane dzięki uprzejmości oddziału ZUS w Ostrowie Wielkopolskim. A wszystko po to, aby przybliżyć pracownikom pleszewskiego Centrum  działalność tej instytucji i poinformować osoby zainteresowane o zmianach przepisów, o ich prawach i obowiązkach. 
 
  
- Bardzo często uczestniczymy w takich spotkaniach z pracownikami z różnych zakładów pracy, bo zdajemy sobie sprawę, że wiele osób ma nikłe pojęcie o tym, jakie sprawy można i trzeba załatwić w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto ktoś, kto nie śledzi nie  bieżąco zmian w przepisach może mieć problemy z ich odpowiednią interpretacją. Dlatego też  staramy się podczas takich konsultacji wyjaśnić wszelkie wątpliwości. A tych podczas spotkania z kadrą Centrum nie brakowało. Padły na przykład pytania o emerytury i ustalanie kapitału początkowego – wyjaśnia Grzegorz Lesiewicz, kierownik  Biura Terenowego w Pleszewie. 
  

Kapitał początkowy - jak czytamy na stronie internetowej ZUS - to odtworzona kwota składek na ubezpieczenie emerytalne sprzed 1 stycznia 1999 r. Wcześniej nie było zobowiązania, by prowadzić indywidualne konta ubezpieczonych, więc nie można sprawdzić, ile pieniędzy faktycznie za kogoś wpłacono. Dlatego jeśli ktoś urodził się po 1948 r. - ZUS  oblicza  wkład do systemu emerytalnego na podstawie  stażu pracy i  zarobków w tamtym okresie. To istotne, ponieważ wysokość kapitału początkowego ma wpływ na wysokość  emerytury. 

 

Spotkanie z przedstawicielami ZUS zostało zorganizowane specjalnie  z myślą o naszych pracownikach. Chcieliśmy, aby każdy osobiście mógł zadać im pytanie i uzyskać odpowiedź. Wśród nich znalazły się też osoby, które umówiły się na bezpośrednie konsultacje. Zainteresowanie ze strony naszej załogi było naprawdę duże, więc nie wykluczamy, że za jakiś czas ponownie zaprosimy przedstawicieli Zakładu Usług Społecznych  - dodaje Krystian Piasecki, dyrektor Centrum. 

 

ZUS odpowiada nie tylko za wypłacanie rent i emerytur. Stwierdza i ustala m.in. obowiązek ubezpieczeń społecznych, ustala uprawnienia do świadczeń oraz wypłacanie świadczeń, pobiera składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, prowadzi rozliczenia z płatnikami składek, prowadzi indywidualne konta ubezpieczonych i płatników składek. Zajmuje się też za pośrednictwem lekarzy orzeczników oraz komisji lekarskich ustalaniem uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych. 

 


W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

Zapytaj prawnika
Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód


W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


iPleszew.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ipleszew.pl