iPleszew.pl reklamy
Ciekawostki

O wiatraku, którego w Krzywosądowie już nie ma

Zdjęcie: Facebook/Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Kinga Folta-Bączkowska

Niedawno informowaliśmy o planach pozyskania dofinansowania na remont zabytkowego wiatraka w Rokutowie. To jednak nie jedyny tego typu obiekt z powiatu pleszewskiego. Chociaż wiatrak z Krzywosądowa zmienił już lokalizację i znajduje się obecnie w powiecie międzychodzkim, warto poznać jego historię.

W 2015 roku wiatrak koźlak z Krzywosądowa został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych. Jego historia sięga 1883 roku - to wtedy go wybudowano. Warto wspomnieć, że na początku minionego stulecia przeszedł w ręce rodziny Banachowskich, która posiadała w okresie międzywojennym inne wiatraki w powiecie pleszewskim - w Borucinie oraz Dobrej Nadziei.
 
W wiatraku w Krzywosądowie w tym okresie mielono zboże oraz wyrabiano kaszę. Zanim obiekt trafił do rejestru zabytków był już nieczynny od lat. Zachowało się jego oryginalne wyposażenie, m. in. odsiewacz graniasty czy kamienie młyńskie. W latach 60. XX wieku tradycyjny układ napędowy został uzupełniony o silnik elektryczny.
 
Teraz właścicielem wiatraka z Krzywosądowa jest Fundacja Olandia. W tym roku koźlak został przeniesiony do Prusimia w okolice Skansenu Olenderskiego Olandia. Został wyremontowany, a do jego rekonstrukcji wykorzystano w większości materiały z pierwotnej lokalizacji. Podczas uroczystego otwarcia wiatrak otrzymał imię „Józek” na cześć jego budowniczego - Józefa Stasiaka.
 
 
 

 

Źródło: Opracowano na podstawie materiałów Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

ERIKO MOBILNY ŻURAW
Polub nas na Facebooku - ipleszew.pl
Miejsce na Twoją reklamę - Zadzwoń i Zamów +48664707884
GŁOD CIESIELSTWO DEKARSTWO