iPleszew.pl reklamy
PSP Pleszew

Otwarcie sali edukacyjnej „Ognik” w pleszewskiej komendzie

Zdjęcie: KP PSP Pleszew/ st. asp. Mariusz Glapa, ogn. Mateusz Grabarek

We wtorek, 30 stycznia, w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie odbyła się narada roczna podsumowująca działalność strażaków powiatu pleszewskiego w minionym 2023 roku, połączona z otwarciem Sali Edukacyjnej „Ognik”.

Spotkanie rozpoczęło się wizytą zaproszonych gości na nowej sali edukacyjnej „Ognik”, po której oprowadzał wszystkich Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie bryg. Roland Egiert w asyście sekc. Katarzyny Kaganek – koordynatorki projektu. Odwiedzający salkę goście mogli zobaczyć znajdujące się na niej wyposażenie i sprzęt, a także wziąć udział w części przygotowanych tam zajęć.
Sala Edukacyjna „Orlik” Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie wyposażona została w sprzęt audiowizualny, multimedialny i komputerowy służący do przeprowadzania ćwiczeń i symulacji związanych z zagrożeniami pożarowymi, chemicznymi i ekologicznymi w domu.
Głównym jej celem jest wyedukowanie jak największej ilości dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, młodzieży oraz osób dorosłych.
Sala wykorzystywana będzie również podczas szkoleń i warsztatów dla strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu pleszewskiego.

Można na niej poznać:

 • Zagrożenia jakie niesie ze sobą korzystanie z kąpielisk oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na akwenach.
 • Zagrożenia na lodzie.
 • Zagrożenia pożarowe w lesie.
 • Zagrożenia pożarowe w pomieszczeniu kuchennym.
 • Segregację śmieci i zasady ekologii.
 • Umiejętność posługiwania się numerami alarmowymi.
 • Zagrożenia w pomieszczeniu łazienki (zasada działania piecyka gazowego, potencjalne źródła tlenku węgla, zasada działania czujki tlenku węgla).
 • Zasady pierwszej pomocy – użycie treningowego fantomu i defibrylatora automatycznego.

W salce zainstalowane są między innymi:

 • wóz strażacki
 • pufy do siedzenia, które będą pełniły formę różnych układanek
 • tablica magnetyczna na której umieszczone będą obrazki z zachowaniem stwarzającym zagrożenie, a zadaniem dzieci będzie odnaleźć magnez z poprawnym zachowaniem i zasłonięcie złego na tablicy.

Podczas zadymienia sali dymem teatralnym i ewakuacji, przy drzwiach wyjściowych- ewakuacyjnych zostały zamontowane na odpowiedniej wysokości czujki, które będą informować czy wszystkie dzieci ewakuują się w odpowiedni sposób.

Po zwiedzeniu „Ognika” zaproszeni goście udali się na salę konferencyjną, gdzie odbyła się narada podsumowująca miniony rok. Naradę otworzył Komendant Powiatowy PSP w Pleszewie bryg. Roland Egiert, który powitał zaproszonych gości oraz funkcjonariuszy i pracowników pleszewskiej komendy.
Następnie, w formie prezentacji multimedialnej, Komendant Powiatowy PSP w Pleszewie przedstawił szczegółowe informacje na temat działalności komendy w 2023 roku w zakresie działań ratowniczo – gaśniczych, funkcjonowania komendy i jednostek OSP w powiecie pleszewskim, najważniejsze zadania zrealizowane w minionym roku oraz główne cele i kierunki działań na 2024 rok.
Po zakończeniu prezentacji głos zabrali zaproszeni goście, którzy w bardzo ciepłych słowach wyrażali się o pleszewskich strażakach oraz dziękowali za ich codzienną służbę.

Źródło: KP PSP Pleszew/st. asp. Mariusz Glapa

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

ERIKO MOBILNY ŻURAW
Polub nas na Facebooku - ipleszew.pl
Miejsce na Twoją reklamę - Zadzwoń i Zamów +48664707884
GŁOD CIESIELSTWO DEKARSTWO