iPleszew.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej
rotator reklamuj się w gazecie internetowej
rotator reklamuj się w gazecie internetowej


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm

Informator Zdrowie i Aktywność - porady i ciekawostki

Sprawdź najświeższe wydarzenia z lokalnych dróg oraz inne ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa.

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Najnowsze wiadomości z powiatu jarocińskiego dotyczące lokalnych wydarzeń sportowych.


Informacje o rynku pracy w powiecie pleszewskim.


iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie
Pleszew

Pośmiertny awans dla dowódcy 70 Pułku Piechoty

2019-07-10 14:07:00

Zdjęcie: Wikipedia
Prezydent RP Andrzej Duda mianował pośmiertnie płk.dypl. Mieczysława Mozdyniewicza - dowódcę pleszewskiego 70 Pułku Piechoty w latach 1927-1935 na stopień wojskowy Generała Brygady. Starania o awansowanie pułkownika czynił m.in. Krystian Piasecki, dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie, które dzisiaj ma swoją siedzibę, w której niegdyś stacjonowało wojsko. Pismo w tej sprawie trafiło do Prezydenta za pośrednictwem sekretarza stanu Andrzeja Dery, który w kancelarii odpowiada m.in. za Biuro nominacji i odznaczeń.

Z tej też okazji jesienią Centrum planuje uroczystości związane z nadaniem pułkownikowi stopnia generalskiego.   
  

- Zamierzamy w wyjątkowy sposób uczcić to wydarzenie. W tej chwili zaczynamy planowanie przebiegu uroczystości i chcielibyśmy zaangażować do tego nie tylko przedstawicieli różnych środowisk w Pleszewie, ale i również mieszkańców. Ponadto mam już potwierdzenie, że na uroczystości pojawi się syn pułkownika - Mirosław Mozdyniewicz, który na co dzień mieszka w USA. Jesteśmy w stałym kontakcie i wiem, jak bardzo ważne jest dla niego krzewienie pamięci o ojcu -tłumaczy Krystian Piasecki, dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie.  

 
W sprawie pośmiertnego mianowania na stopień generalski płk. Mieczysława Mozdyniewicza został wysłany wniosek do Departamentu Kadr w Ministerstwie Obrony Narodowej przez Związek Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W uzasadnieniu ZOR przedstawił sylwetkę pułkownika, która zawiera życiorys i jego  zasługi.  
  
 
Dla Pleszewa płk. dypl. Mieczysław Mozdyniewicz jest postacią  ważną. Podczas dowodzenia 70 Pułkiem Piechoty w latach 1927-1935 w dość innowacyjny, jak na ówczesne czasy sposób dowodził swoją kompanią. Mocno stawiał na dobre wyszkolenie fizyczne swoich podopiecznych, toteż  z jego inicjatywy w Pleszewie powstał stadion sportowy usytuowany tuż obok koszar, gdzie funkcjonuje do dziś. Jego żołnierze mieli nie tylko swoje obowiązki, ale i też dobrze zorganizowany czas wolny. Walczył z analfabetyzmem, dlatego uruchomił w pułku szkołę, do której chodzili również ci, którzy chcieli poszerzać swoją wiedzę. Zorganizował też teatr i bibliotekę, a dla miłośników tężyzny fizycznej-kółka sportowe.  
  

To nie będzie pierwsza  uroczystość organizowana przez Centrum Kształcenia i Wychowania OHP  w Pleszewie związana z postacią pułkownika Mozdyniewicza. W 2017 roku na froncie budynku, w którym niegdyś znajdował się sztab generalny wojska, a dziś administracja CKiW - umieszczono pamiątkową tablicę,  oprócz tego Rada Miasta i Gminy Pleszew nadała placowi "Przy Armacie" jego imię. 


Reklama - Biuro Rachunkowe Maison Polska

Zapytaj prawnika
Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód


W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


iPleszew.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ipleszew.pl