iPleszew.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej
rotator reklamuj się w gazecie internetowej
rotator reklamuj się w gazecie internetowej


iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

Najświeższe informacje z pleszewskiego biura ARiMR. Tematy ważne dla rolników i mieszkańców wsi w Pleszewie.

Sprawdź najświeższe wydarzenia z lokalnych dróg oraz inne ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa.

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Najnowsze wiadomości z powiatu jarocińskiego dotyczące lokalnych wydarzeń sportowych.


Informacje o rynku pracy w powiecie pleszewskim.


Reklama internetowa - Zamów reklamę!

Reklama internetowa - Zamów reklamę!
Pleszew

Pośmiertny awans pułkownika

2019-10-07 09:32:51

Zdjęcie: pleszew.pl
W minionym tygodniu w Pleszewie odbyła się uroczystość, podczas której pułkownik dyplomowany Mieczysław Mozdyniewicz, dowódca pleszewskiego 70 Pułku Piechoty w latach 1927-1935, został pośmiertnie mianowany na stopień generała brygady.

Decyzję o awansie podjął Prezydent RP Andrzej Duda, którego podczas czwartkowych uroczystości reprezentował minister Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera. W imieniu  Komendy Głównej OHP na uroczystość przyjechał Wojciech Boratyński, dyrektor wykonawczy ds. administracji i infrastruktury.
 
 
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. św. Zbawiciela w Pleszewie, której przewodniczył ks. Henryk Lemke, a udział wzięli zaproszeni goście, wśród których pojawiła się Ewa Morell, córka pułkownika mieszkająca od dwóch lat w Polsce. Zaproszenie przyjął również syn Mieczysław, jednak z powodu  kłopotów zdrowotnych  nie był w stanie przylecieć do Polski z USA, gdzie mieszka na stałe. Jak zapewniał jego syn Piotr  - całym sercem i duszą jest w Pleszewie i bardzo dziękuje za tak zaszczytne uhonorowanie po latach jego ojca. Nie zabrakło również członków dalszej rodziny w osobach siostrzeńca Roberta Kuscha i wnuka Piotra Wróblewskiego.
 
- Po mszy  złożono wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową Jana Pawła II znajdującą się na budynku Domu Pomocy Społecznej. Później nastąpił przemarsz w asyście reprezentacji Wojska Polskiego i pocztów sztandarowych do Centrum OHP. Zanim jednak rozpoczęły się główne uroczystości wmurowano kamień węgielny pod pomnik pamięci Wojska Polskiego na skwerze płk. dypl. Mieczysława Mozdyniewicza. W przyszłości  zostaną na nim umieszczone tablice z nazwiskami wszystkich dowódców pułków pleszewskiego garnizonu: 12 Pułku Strzelców Wielkopolskich, 70 Pułku Piechoty, 12 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty, 156 Pułku Artylerii Pancernej oraz 20 Pułku Artylerii Pancernej. Łącznie pojawi się na nim 21 nazwisk   - wyjaśnia Krystian Piasecki, dyrektor CKiW.
 

Kulminacyjnym  punktem  uroczystości było odsłonięcie na budynku administracyjnym CKiW OHP  tablicy pamiątkowej  z napisem: „Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej postanowieniem z dnia 11 marca 2019 roku mianował płk. dypl. Mieczysława Mozdyniewicza na stopień Generała Brygady” i wręczenie aktu nominacyjnego. Dokonał tego minister Andrzej Dera wraz z członkami rodziny generała brygady. Wraz z  szefem Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płk Grzegorzem Konopko uczestniczył również przy wręczaniu  rodzinie aktu  mianowania.

 

Nie zabrakło także wystąpień zaproszonych gości. Przemowy na cześć generała brygady wygłosili członkowie rodziny, minister Andrzej Dera oraz Wojciech Boratyński, który w imieniu Komendanta Głównego OHP  odczytał list.

 
W uroczystościach mianowania pułkownika dyplomowanego Mieczysława Mozdyniewicza  na generała brygady udział wzięła m.in. młodzież z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP, przedstawiciele Ochotniczych Hufców Pracy, instytucji państwowych, uczniowie ze szkół miasta i powiatu pleszewskiego, przedstawiciele samorządów wojewódzkich, władze samorządu miasta i gminy oraz powiatu pleszewskiego, reprezentacje wojskowych organizacji żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego i Związku Inwalidów Wojennych oraz mieszkańcy. Nie zabrakło również oficerów i żołnierzy jednostek wojskowych 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk oraz  Orkiestry Garnizonu Toruń i  organizatorów wystawy sprzętu wojskowego.
 
 
Organizatorami uroczystości byli: Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie, Miasto i Gmina Pleszew oraz Powiat Pleszewski.
 

 


Zamów reklamę w gazecie internetowej iPleszew.plW tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.
Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód


W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


iPleszew.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ipleszew.pl