iPleszew.pl reklamy
Straż pożarna

Pożar kamienicy przy pleszewskim rynku, ale nie tylko...

2022-05-12 14:53:32
Zdjęcie: PSP Pleszew/bryg. Waldemar Barański, asp. sztab. Przemysław Ostrowski

Miniona środa była bardzo pracowita dla pleszewskich strażaków - walczyli z trzema pożarami i poważnym wypadkiem drogowym. Wszystko to działo się w krótkich odstępach czasu.

 

 


Pierwszy pożar zauważono w okolicy Kwilenia około godziny piętnastej - palił się las… Na miejsce wyruszyły zastępy gaśnicze z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Pleszewie oraz z Ochotniczych Straży Pożarnych z Kwilenia i Chocza. Ogień, trawiąc poszycie leśne, zdążył się rozprzestrzenić na ponad 100 metrów. Jednak dzięki natychmiastowej reakcji strażaków pożar szybko udało się opanować.

 

Zaledwie jednostki wróciły do remiz, a już Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Pleszewie otrzymało kolejne zgłoszenie. W miejscowości Popówek, na granicy powiatów pleszewskiego i kaliskiego doszło do zderzenia samochodu osobowego z busem. W wypadku brało udział siedem osób, a jedna z nich wymagała natychmiastowej pomocy medycznej. Na miejsce wyruszyły zastępy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 1 w Kaliszu, Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Pleszewie oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Blizanowa, Rychnowa, Gołuchowa i Kuchar.

 

Pleszewski zastęp nie zdążył jeszcze opuścić miasta, gdy dyspozytor straży pożarnej otrzymał kolejne wezwanie – w jednej z kamienic przy pleszewskim rynku wybuchł pożar. Konieczne było więc przekierowanie jadącego do wypadku zastępu i wsparcie go kolejnymi z Ochotniczych Straży Pożarnych z Pleszewa i Kowalewa oraz podnośnikiem z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Pleszewie. Gdy strażacy dotarli na miejsce pożaru sytuacja wyglądała bardzo poważnie. Z drzwi i okien budynku wydobywał się gęsty dym, na dodatek w oknach drugiego piętra czekały na pomoc trzy osoby. Strażacy natychmiast przystąpili do działań gaśniczych i ewakuacji mieszkańców kamienicy. Dzięki ich szybkiej reakcji pożar udało się powstrzymać nim objął całą klatkę schodową, umożliwiło to ewakuację dwunastu zagrożonych przez ogień osób. Dwie z nich niestety trafiły do pleszewskiego szpitala.

 

W tym czasie prowadzenie działań przy wypadku w Popówku wziął na siebie zastęp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Kaliszu, odciążając w ten sposób pleszewskich kolegów. Zabezpieczono tam rozbite pojazdu oraz udzielono pierwszej pomocy uczestnikom wypadku. Jedna z nich, młoda kobieta z obrażeniami głowy trafiła do szpitala.

 

Działania przy obydwu zdarzeniach były w pełnym toku, gdy pleszewska straż pożarna otrzymała kolejne wezwanie. Tym razem palił się las w pobliżu Józefowa. Na miejsce zadysponowane zostały wozy gaśnicze Ochotniczych Straży Pożarnych z Chocza, Kwilenia, Kuźni i Józefowa. Przyzwyczajeni już do tego typu wezwań strażacy błyskawicznie opanowali ogień, nie pozwalając na rozprzestrzenienie się pożaru na większy obszar lasu.

Źródło: KP PSP Pleszew/st. asp. Mariusz GlapaCzytaj również

Polub nas na Facebooku - ipleszew.pl