iPleszew.pl reklamy
Edukacja

Przemoc seksualna wśród młodzieży

2021-06-18 08:13:20
Przemoc seksualna wśród młodzieży- taki był temat przedwakacyjnego spotkania podopiecznych Centrum Kształcenia i Wychowania OHP z asp. Moniką Lis-Rybarczyk - asystentem Zespołu ds. Wykroczeń, Nieletnich i Patologii z Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie. Młodzież miała okazję wysłuchać nie tylko wykładu na temat tego, jak się bronić przed niestosownym zachowaniem, ale mogła też zdawać pytania, na które uzyskiwała szczegółowe odpowiedzi.

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, toteż placówki oświatowe przy współpracy z Policją starają się wpajać młodzieży do ostatniej chwili zasady bezpieczeństwa. Nie inaczej jest w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie.
 
 
- Spotkania z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie  są organizowane w naszej placówce regularnie. Powodem są pojawiające się coraz to nowe zagrożenia, przed którymi przy udziale funkcjonariuszy ostrzegamy naszych podopiecznych. Narkotyki, dopalacze  i alkohol to podstawowe problemy, z którymi boryka się współczesna młodzież - wyjaśnia Sylwia Kordylas, zastępca dyrektora CKiW.
 
 
Ostatnio coraz większym problemem staje się przemoc seksualna wobec rówieśników, a tzw. sexting wkroczył z impetem w wirtualny świat. Trzeba jednak pamiętać, że  w Internecie wbrew pozorom - nigdy nic nie ginie.
 
 
Sexting, niestety, jest coraz popularniejszy wśród młodych ludzi  w wieku 15-18 lat. Polega m.in. na wysyłaniu przez telefon czy komunikatory społeczne nagich lub roznegliżowanych zdjęć nie tylko osobom znajomym, ale i też przypadkowo poznanym.  Te nierzadko są przesyłane dalej i trafiają do Internetu. Co się z nimi może dalej dziać? Mogą trafić do znajomych i obcych osób, które też będą dalej je rozpowszechniać. Mogą też po latach trafić  na przykład do pracodawcy i zdyskredytują one  w jego oczach taką osobę - wyjaśnia asp. Monika Lis-Rybarczyk.
 
 
Z doświadczenia specjalistki do ds. Wykroczeń, Nieletnich i Patologii pleszewskiej komendy wynika, że ofiary tego rodzaju działań przeżywają ogromną traumę. Są upokarzane przez najbliższe otoczenie - szykanowane, wyśmiewane i zastraszane. Polskie prawo chroni osoby poszkodowane w ten sposób, a za publiczne rozpowszechnianie m.in. nagich zdjęć i filmów   sprawcy grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Jest jednak jeden poważny minus- o ile policji   na ogół udaje się złapać sprawcę, to nikt nie jest w stanie sprawdzić, ile przypadkowych osób zapisało zdjęcia   i filmy na dyskach własnych komputerów i czy w przyszłości znów nie będą udostępniane.Czytaj również

Polub nas na Facebooku - ipleszew.pl