iPleszew.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej
rotator reklamuj się w gazecie internetowej


iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

Sprawdź najświeższe wydarzenia z lokalnych dróg oraz inne ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa.

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Najnowsze wiadomości z powiatu jarocińskiego dotyczące lokalnych wydarzeń sportowych.


Informacje o rynku pracy w powiecie pleszewskim.


Reklama internetowa - Zamów reklamę!

Reklama internetowa - Zamów reklamę!
Zdrowie

TARCZYCA - dieta w chorobie, jej objawy i przyczyny

2020-07-27 11:07:26

TARCZYCA przypomina swym kształtem motyla i ma powiązania z innymi organami oraz oddziałuje na organizm jako całość. Wpływa - między innymi - na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, rozrodczego, przemianę materii czy ciepłotę ciała.

U osób z zaburzeniami tarczycy i biorącymi hormony przewlekle, nie powinno bazować się - moim zdaniem - na samym badaniu TSH, a przed jego wykonaniem nigdy nie powinno się brać hormonu.

 

PRZYCZYNY CHORÓB TARCZYCY to temat złożony. Najczęściej odnotowuje się: przerost grzybów w jelitach, wycieńczone nadnercza (szczególnie ważna jest kora nadnerczy i wydzielane przez nią  hormony). Kolejnym czynnikiem może być uboga w składniki mineralne dieta: nadmiar pszenicy, tłuszczów trans, konserwantów, barwników, przewlekły niedobór podstawowych minerałów, niskie spożycie witaminy B i D3, chroniczny brak wit. C. Poza tym, dodatkowo uboga flora bakteryjna jelit i brak ruchu powodują zastoje w mięśniach.

Tarczyca jest bardzo wrażliwa na toksyny. Większość środków ochrony roślin ma wpływ na działanie hormonalne. Niektóre produkty żywnościowe mogą hamować wychwytywanie jodu przez układ hormonalny. Niekorzystnie wpływa na układ hormonalny smog, ciągłe przebywanie w promieniowaniu typu GSM, wi-fi. W moim mniemaniu, znacznie osłabiają ten organ częste prześwietlania zębów czy zatok  bez kołnierza tarczycowego.

 

Najczęstsze OBJAWY ROZREGULOWANIA TARCZYCY, to zbyt wolna praca jelit przy niedoczynności i za szybka przy nadczynności. Przy niedoczynności - wolniejszy puls, nadczynność - szybki. W obu

przypadkach zdarzają się u niektórych osób duszności, zimno przy niedoczynności, gorąco przy nadczynności, gdyż tarczyca wpływa na gospodarkę cieplną. Często „skoki” TSH mogą być sygnałem o zaburzeniach wchłaniania żelaza i z czasem zaburzeniami kostnymi (jak u mnie).

 

Przy NIEDOCZYNNOŚCI TARCZYCY - organ nie produkuje wystarczającej ilości hormonów, metabolizm zwalnia, TSH wysoko u leczących się, a FT4 nisko. Występuje poza tym skłonność do depresji, nadmierna senność, zimno w lecie, wzrost masy ciała, spowolnienie koncentracji, zmiany skórne - głównie wysuszenie, silne pocenie się lub brak potu (w zależności od posiadanych toksyn), opuchnięcia, łamliwość włosów, przeważnie niedociśnienie, problem ze stawami, spadek temperatury ciała.

 

Niedoczynność u mnie miała odzwierciedlenie w sporych niedoborach witamin B12, D3, jodu, selenu, cynku, żelaza, magnezu oraz kwasów omega 3. Na uwagę zasługuje fakt, że nadmierne restrykcje kaloryczne doprowadzają do wzrostu poziomu TSH, jak i mogą wpływać na zmniejszenie tempa metabolizmu. Pamiętajmy o dobrym źródle białka w niedoczynności tarczycy oraz ograniczeniu produktów wolotwórczych.

 

NADCZYNNOŚĆ - za duża produkcja hormonów, co w konsekwencji prowadzi do przerostu tarczycy i komplikacji, np. w postaci wola. Osoby z dysfunkcją mają najczęściej odzwierciedlenie w postaci „osłabienia” kości, spadku wagi ciała, nadmiernej potliwości, nerwowości, drażliwości, nadwrażliwości na ciepło, kołatania serca czy wytrzeszczu oczu.

Osoby z nadczynnością uskarżają się na duszność, nawet przy małym wysiłku, bo jest ucisk gruczołu na tchawicę, a dodatkowo drżenie rąk, biegunki, dolegliwości skórne, np. swędzące czerwone plamy.

Warto znać parametry tj.: magnez, wit. D, potas, sód, omega 3, koenzym Q10, wit. C podzielona w ciągu dnia. Celem świadomego wyboru żywienia w przypadku nadczynności jest to, by zapobiec wyniszczeniu organizmu. Pamiętajmy, że wapń i wit. D w przypadku nadczynnosci są istotne odnośnie homeostazy kostnej czyli równowagi. Zwiększony metabolizm w nadczynności bardzo często doprowadza do ryzyka osteopenii/osteoporozy.

 

Zanim u mnie pojawił się dalszy etap postępujących schorzeń tarczycy (Hashimoto) miałam do czynienia z objawami: niedoczynnością i nadczynnością razem - w moim przypadku obumierał kawałek tarczycy i wytwarzane tam hormony straciły swoją kontrolę. Przy zaburzeniach wytwarzania aldosteronu w korze nadnerczy miałam znacznie zaburzoną gospodarkę wodnoelektrolitową i znaczne niedociśnienie krwi oraz zaburzenia estrogenowe (odczuwalne zwłaszcza przed menstruacją).

 

Wybór zastosowania zaleceń, co do diety czy nawyków żywieniowych, zależy od przyczyny choroby i jej stopnia nasilenia, wieku chorego i towarzyszących mu już innych schorzeń, a także jakie dana osoba ma niedobory witaminowe czy minerałów.

Przynajmniej raz w roku sprawdzam u siebie profilaktycznie, nie tylko TSH, ale i FT3, FT4 (a także ich konwersję), przeciwciała anty-TPO, wit. D, morfologię z rozmazem, poziom ferrytyny, wit. B12 oraz poziomy wapnia i magnezu, by w porę reagować na ewentualne niedobory w organizmie.

Z kilkuletnich obserwacji potwierdziło się, że samo badanie TSH i bazowanie tylko na nim w oparciu o przepisywanie hormonów nie przynosiło u mnie ani poprawy samopoczucia, ani wyników. Dopiero postrzeganie organizmu, jako całości zaskutkowało - w moim przypadku - widocznymi pozytywnymi efektami.

 

Życzę właściwych wniosków i dziękuję za uwagę

Olimpia Niewiadomska-Dybalska

olly82@ tlen.pl    601 168 120

 

:

Zamów reklamę w gazecie internetowej iPleszew.pl

Źródło: *Artykuł sponsorowany

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód


W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


Reklama internetowa w gazecie

iPleszew.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ipleszew.pl