iPleszew.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej


iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

Sprawdź najświeższe wydarzenia z lokalnych dróg oraz inne ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa.

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Najnowsze wiadomości z powiatu jarocińskiego dotyczące lokalnych wydarzeń sportowych.


Informacje o rynku pracy w powiecie pleszewskim.


Reklama internetowa - Zamów reklamę!

Reklama internetowa - Zamów reklamę!
Kultura

Trwa świętowanie 70. urodzin pleszewskiej biblioteki. Ile w tym czasie wypożyczono książek?

2019-10-23 10:37:03

W miniony piątek rozpoczęły się wydarzenia towarzyszące 70. urodzinom pleszewskiej biblioteki. Ile książek wypożyczono od początku jej funkcjonowania?

Świętowanie jubileuszu 70-lecia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie rozpoczęło się w piątek, 18 października, oficjalną uroczystością z zaproszonymi gośćmi.

 

Kiedy powstała pleszewska biblioteka?

Podczas jubileuszu Elżbieta Mielcarek – szefowa książnicy – przypomniała historię biblioteki, która rozpoczęła się po II wojnie światowej. Powstał wówczas Komitet Biblioteczny, w skład którego wszedł ks. Kazimierz Niesiołowski. Biblioteka zaczęła działalność w ratuszu w jednym pomieszczeniu na parterze, którą obsługiwał jeden pracownik. Następnie zbiory zostały przeniesione na ul. Sienkiewicza, a w 1951 r. na ul. Rynek 21. W 1959 r. książki powróciły na ul. Sienkiewicza do dawnego Domu Oświatowego Czytelni Ludowych. Tam biblioteka funkcjonowała przez 42 lata. Kolejny raz zmieniła siedzibę w 2000 r. przenosząc się na ul. Słowackiego. Obecnie od 2018 r. znajduje się w podworcowym budynku przy ul. Kolejowej.

 

Wypożyczone i zakupione książki

W ciągu 70 lat działalności pleszewską bibliotekę odwiedziło 350 tys. osób wypożyczając 2 mln książek. Sama biblioteka zakupiła ich 150 tys. - Te liczby sprawiają, że biblioteka pleszewska jest w ścisłej czołówce rankingu wojewódzkiego prowadzonego od 2006 roku – mówiła podczas otwarcia dyrektor Elżbieta Mielcarek.

 

Co się dzieje w bibliotece?

Wiele się zmieniło także w zakresie funkcjonowania biblioteki, która nie jest jedynie miejscem wypożyczania książek. Tutaj odbywają się spotkania z pisarzami, aktorami, reżyserami i innymi ciekawymi osobami. W ostatnim 10 – leciu było tych spotkań 35. Gościli w  bibliotece m.in. Mariusz Szczygieł, ks. Adam Boniecki, ks. Isakowicz – Zaleski, Grzegorz Miecugow, Maria Czubaszek, Michał Ogórek, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Jan Miodek, Rafał Ziemkiewicz, Sławomir Koper, Laura Łącz czy Jasiek Mela.

 

Odbywają się tu zajęcia dla dzieci, warsztaty, konkursy recytatorskie i oratorskie, lekcje biblioteczne, a nawet rajdy rowerowe z książką w tle. Ponadto biblioteka skupia wokół siebie pasjonatów w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, Klubu Modelarstwa Papierowego czy Lokalnych Pstrykaczy. Włącza się regularnie w ogólnopolskie akcje np. Narodowe Czytanie. Książnica promuje twórczość lokalnych poetów. Wsparła finansowo wydanie  pierwszego tomiku wierszy Pawła Sarbinowskiego. Udostępnia czytelnię na organizację wieczorów poetyckich np. Marii Korzeniewskiej, a ostatnio Marii Mikołajczak.

 

Filie i biblioteki wspierane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Pleszewie

Pleszewska książnica pełni funkcję biblioteki powiatowej. Prowadzi sześć filii w gminie: w Taczanowie Drugim, w Kowalewie, w Zawidowicach, w Piekarzewie, w Kuczkowie oraz w Pleszewskim Centrum Medycznym. Zgodnie z umową zawartą z Zarządem Powiatu Pleszewskiego wspiera biblioteki gminne w Choczu, w Dobrzycy, Czerminie, Gizałkach i Gołuchowie.

 

Środki zewnętrzne na projekty - ile pieniędzy pozyskano?

Ponadto biblioteka regularnie pozyskuje zewnętrzne środki na projekty, m.in. „Digitalizację i udostępnianie w Internecie archiwów Pleszewa”, co realizowano we współpracy z Muzeum Regionalnym i Archiwum Państwowym w Poznaniu. W sumie w ciągu 20 lat na realizację różnych projektów biblioteka pozyskała 450 000 złotych.

 

Uroczystość jubileuszowa była okazją do wspomnień, tym bardziej że gościem honorowym była poprzednia wieloletnia dyrektor Ewa Szpunt. Jubileusz uświetnił ponadto występ wykładowców Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Pleszewie.

Wielkie świętowanie jubileuszu biblioteki trwa kilka dni. Zaplanowano ciekawe spotkania i zajęcia dla najmłodszych. Jeszcze dzisiaj o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie z Robertem Makłowiczem.

 

 

 


Zamów reklamę w gazecie internetowej iPleszew.pl


Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód


W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


Reklama internetowa w gazecie

iPleszew.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ipleszew.pl