iPleszew.pl reklamy
Radzimy

Unikamy włamania do samochodu

Ekologiczne i nowoczesne samochody, komputery i telefony posiadające coraz więcej funkcji i płatności elektroniczne - to już codzienność. Niestety, razem z nimi pojawia się też pewne ryzyko, bo dane zawarte w urządzeniach i na nośnikach magnetycznych, w tym także w samochodowych systemach bezkluczykowych, mogą przejąć przestępcy. Jak unikać takich sytuacji?

Policja przygotowała szereg porad dla użytkowników pojazdów, dzięki którym dokonanie przestępstwa kradzieży lub włamania do pojazdu będzie znacznie utrudnione lub wręcz niemożliwe.

 

Pamiętajmy, że:

  • Samochód powinien mieć zainstalowany system alarmowy, który między innymi będzie ochraniał kabinę przed włamaniem. Dobrym jego uzupełnieniem są różnego rodzaju blokady mechaniczne, a także posiadanie wyłącznika zapłonu ukrytego w miejscu znanym tylko właścicielowi.
  • Jeżeli jest to nowoczesny pojazd, wyposażony w tak zwany system bezkluczykowy, powinniśmy pomyśleć o zabezpieczeniu karty, bo przestępca może próbować odczytać z niej dane. Eksperci twierdzą, że wystarczy bezpieczny futerał, tak jak w przypadku karty bankomatowej i potencjalny złodziej nie będzie w stanie skopiować danych przesłanego sygnału.
  • Ważne jest też miejsce, w którym pozostawiamy auto. Jeżeli nie ma możliwości skorzystania z garażu lub parkingu strzeżonego, to do parkowania należy wybierać miejsca dobrze widoczne dla otoczenia i uczęszczane. Natomiast w nocy, dobrze oświetlone i w pobliżu okien domów mieszkalnych.
  • Istotnym działaniem utrudniającym czerpanie korzyści z kradzieży samochodu, jest oznakowanie najważniejszych jego elementów w firmie specjalistycznej, a także nie kupowanie części z podejrzanego źródła.

 

Parkując samochód nawet na chwilę, należy:

  • Sprawdzić czy wszystkie okna są domknięte, a klapa bagażnika zatrzaśnięta.
  • Włączyć alarm i uruchomić inne posiadane zabezpieczenia, zwracając uwagę na to, czy ktoś nas nie obserwuje lub nie podejmuje próby przejęcia danych zapisanych na karcie pojazdu wyposażonego w system bezkluczykowy.
  • Bagaże takie jak: torby, plecaki, nesesery i inne rzeczy wartościowe należy zostawiać w schowkach lub bagażniku. Niestety pozostawienie ich na widoku, może stanowić zachętę dla złodziei. Rzeczy tych nie powinniśmy też chować do bagażnika w miejscu zaparkowania, gdzie jest to widoczne dla wszystkich.
  • Odchodząc od samochodu, kluczyki trzeba schować do kieszeni wewnętrznych ubrania, a najlepiej do specjalnego pokrowca/etui na kluczyk zbliżeniowy, które tłumi sygnały radiowe i zmniejsza ryzyko przechwycenia przez złodziei sygnału. W domu trzymajmy kluczyki w miejscu bezpiecznym, z dala od drzwi wejściowych lub okna.
  • Bezwzględnie nie pozostawiajmy też dokumentów we wnętrzu samochodu.
  • Parkując auto na posesji lub w garażu, bezwzględnie nie otwierajmy bramy, gdy pozostawione są w naszym pojeździe kluczyki w stacyjce.
Źródło: Oficer prasowy KPP w Miliczu podinsp. Sławomir Waleński

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

Auto-Mróz: Naprawa i przeglądy samochodów
HUBUS - OKNA INWENTARSKIE - GARAŻE - KOKANIN
Motoinformator poradnik sieci gazet internetowych - FunPage
Miejsce na Twoją reklamę - Zadzwoń i Zamów +48664707884
GŁOD CIESIELSTWO DEKARSTWO