iPleszew.pl reklamy
Z policji

Wysłał zdjęcie karty, jego konto zostało wyczyszczone...

2022-12-14 14:04:51

Wczoraj, do pleszewskiej komendy wpłynęły dwa zgłoszenia, dotyczące oszustw podczas transakcji w Internecie. Pokrzywdzeni stracili w ten sposób, łącznie kilka tysięcy złotych.


Pierwsze zgłoszenie dotyczyło sprzedaży opon przez 65-letniego mieszkańca gminy Gołuchów. 
Do mężczyzny, za pomocą komunikatora WhatsApp odezwał się rzekomy „kupiec”, który oświadczył, że zamówi kuriera, który dostarczy mu te opony. Nadmienił, że w tym celu potrzebne jest zdjęcie karty kredytowej 65-latka. Mężczyzna przesłał rozmówcy zdjęcie karty, a po pewnym czasie zorientował się, że jego konto zostało „wyczyszczone”.  65-latek stracił kilka tysięcy złotych.

Drugim pokrzywdzonym jest 38-latek z gminy Pleszew. Mężczyzna zakupił telefon komórkowy, po czym przelał na wskazane konto, gotówkę w kwocie ponad tysiąca złotych. Po kilku dniach oczekiwania, okazało się, że witryna sklepu już nie działa. Nie udało się też nawiązać kontaktu ze „sprzedawcą’’.

Po raz kolejny ostrzegamy przed internetowymi oszustami i prosimy o rozwagę i ostrożność podczas zakupów i sprzedaży w Internecie. 


Jak nie dać się oszukać w przypadku sprzedaży i zakupów na portalach aukcyjnych?

  • bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już wpłacił, bądź wpłaci pieniądze za sprzedawany przez Ciebie przedmiot, a Ty jedynie poprzez wejście w link i podanie danych karty bankomatowej będziesz miał pieniądze na swoim koncie;
  • nie należy podawać numeru karty i specjalnego kodu zapisanego na karcie. To kod zwany CVV2/CVC2 i nadrukowany jest obok podpisu;
  • czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostaje z banku zanim wykorzystasz go nie wiedząc co autoryzujesz;
  • każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym czy to przez wiadomości mailowe, sms-y i komunikatory, które zwierają linki powinno wzbudzić naszą czujność;
  • zwróć uwagę na pisownie w wiadomości – jeśli to oszustwo często zawiera błędy i literówki;
  • każdy sposób wywarcia na nas presji czasu, pośpiechu, szybkiego sfinalizowania transakcji powinno wzmóc nasza czujność.


Dzisiejsze zakupy przeniosły się do Internetu. Zwłaszcza osoby młode śledzą aukcje i też w ten sposób sprzedają różne przedmioty. Niestety oszuści również tutaj działają i wykorzystują każdą sposobność by się wzbogacić. Przede wszystkim nie dajmy się zwieść okazji i szybkiemu zarobkowi. Warto również poświęcić kilka chwil i przeczytać na portalu wskazówki jak bezpiecznie kupować i sprzedawać. Każda z takich stron ostrzega co powinno wzmóc naszą uwagę i jak chronić swoje dane wrażliwe i pieniądze. Lepiej stracić trzy niepewne okazje, niż raz dać się oszukać.

My również zachęcamy do lektury: 

• Kompendium - jak nie dać się oszukać w Internecie


Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty, nie wysyłaj zdjęć karty! Nie klikaj w nieznajome linki do stron. 
Apelujemy o rozwagę i ostrożność.

Źródło: KPP Pleszew


Czytaj również

KS PROJEKT SZYMON KARBOWIAK
Polub nas na Facebooku - ipleszew.pl