Do tej pory woda deszczowa z dachu szpitala była odprowadzania do kanalizacji. Teraz będzie magazynowania i wykorzystywana do podlewania trawników. Dla PCM oznacza to duże oszczędności w poborze wody z sieci wodociągowej.
Deszczówka będzie zbierana z całego budynku A1 (tj. nowe skrzydło PCM), którego dach ma 2.500 m2 powierzchni, i magazynowana w podziemnych zbiornikach retencyjnych, żelbetowych o łącznej pojemności 40 m3 (co statystycznie odpowiada opadom deszczu z 15 dni). Pobierana ze zbiorników deszczówka będzie filtrowana i przez elektrozawory rozprowadzana rurociągami ciśnieniowymi (o przekrojach stopniowanych fi 50, 40 i 32) do 145 zraszaczy rotacyjnych. Nawadnianiem objęto 3.325 m2 trawników na terenie szpitala. Wydajność podlewania wynosi średnio 24 l wody miesięcznie na każdy 1m2 trawnika.
Zastosowano automatyczne sterowanie procesem napełniania zbiorników oraz cyklem podlewania. Pompy i cały układ sterujący umieszczono w budce technologicznej. Osprzęt techniczny na okres zimowy będzie każdorazowo demontowany.
Latem PCM potrzebuje do podlewania trawników ponad 51 m3wody miesięcznie. System retencyjny deszczówki w pełni zaspokoi potrzeby szpitala w tym zakresie. Oznacza to jednocześnie duże oszczędności w poborze wody sieciowej z wodociągu szpitalnego.
Prace instalacyjne zostały zakończone. Odbiór techniczny miał miejsce 30 listopada 2020 roku. Zadanie realizował Powiat Pleszewski, a wykonawcą była firma „STEFPOL” s.c. Pleszew.
Całkowity koszt inwestycji wyniósł 110.930,84 zł, w tym 50.000 zł stanowiło dofinansowanie Zarządu Województwa Wielkopolskiego z programu „Deszczówka”. Program skierowany był do samorządów, a jego celem jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom suszy poprzez retencjonowanie wód opadowych z dachów obiektów użyteczności publicznej i wykorzystywanie jej do nawadniania terenów zielonych.